Schedule of Events

The speakers and topics are subject to change. Please check back regularly for any changes.

Printable Copy
Registration
0700-1730
SWO Acquisition Corps Executive Seminar
0700-1200
For more information on attending email robert.l.franklin4@navy.mil
General Membership Meeting
0800-1000
Open to All
Enlisted Roundtable and Luncheon
1000-1245
Active Duty/Reservists in Uniform/ Retired Enlisted - E-1 to E-9 only
Speaker: MCPON Russell Smith, USN (Confirmed)
Master Chief Petty Officer of the Navy
Panel Moderator: CMDCM David C. Twiford, USN (Confirmed)
Command Master Chief, Recruit Training Command
Followed by Panel: FORCM(SW) James W. Osborne, USN (Confirmed)
Force Master Chief, Naval Surface Forces

CFORCM(SW/AW) Kevin Goodrich, USN (Confirmed)
Force Master Chief, Naval Surface Force, U.S. Atlantic Fleet

FLTCM(SW) Richard P. O'Rawe, USN (Confirmed)
Fleet Master Chief, Fleet Forces Command

FLTCM(SW/AW/IDW) Raymond D. Kemp Sr., USN (Confirmed)
Fleet Master Chief, U.S. Naval Forces, Europe

FORCM(AW) Christopher Kotz, USN (Invited)
Force Master Chief, Naval Reserve Force

FORCM(SW) Steven Timmons, USN (Confirmed)
Force Master Chief, Naval Installations Command

CMDCM (AW/SW) William “Bill” Smalts, USN (Confirmed)
Command Master Chief, SECOND Fleet

Retired Flag Briefing
1030-1145
Retired Flag Officers Only - All Branches Welcome
Speakers: VADM Richard A. Brown, USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Forces/Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet

RADM Ronald A. Boxall, USN (Confirmed)
Director, Surface Warfare (N96)
Junior Officer Roundtable and Luncheon
1030-1245
Active Duty/Reservists in Uniform - O-1 to O-4 only
Moderator: RDML Jesse A. Wilson, Jr., USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Force Atlantic
Panel: CAPT Scott Robertson, USN (Confirmed)
Commanding Officer, SWOS

CAPT Derek Trinque, USN (Confirmed)
Head, Surface Officer Distribution Division, PERS-41

LCDR Matt Faulkenberry, USN (Confirmed)
Surface Officer Distribution Division PERS-412S

LT Christina Carson, USN (Confirmed)
Surface Officer Distribution Division PERS 412J
Midshipmen Roundtable and Luncheon
1030-1245
Active Duty/Reservists in Uniform - Midshipmen only
Moderator: CAPT Chris Engdahl, USN (Confirmed)
Chief of Staff, Naval Surface Force Pacific
Panel: LCDR Tim Yuhas, USN (Confirmed)
Surface Officer Distribution Division, PERS 412

LT Aaron Van Driessche, USN (Confirmed)
CSCS Det San Diego, IAMD WTI

LTJG Christopher Nurthen, USN (Confirmed)
USS CARTER HALL, Assistant First Lieutenant

LTJG Madison Carlson, USN (Confirmed)
USS HOPPER, TRAINO
Exhibits Open
1100-1900
Opening Lunch
1130-1245
All Exhibit Areas
Opening Remarks
1300-1310
Seminar Package Required
Speaker: VADM Barry McCullough, USN (Ret)
President, Surface Navy Association
State of the Surface Force
1310-1410
Seminar Package Required
Speaker: VADM Richard A. Brown, USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Forces/Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet
Surface Navy Vision
1410-1530
Seminar Package Required
Speaker: RADM Ronald A. Boxall, USN (Confirmed)
Director, Surface Warfare (N96)

MajGen David W. Coffman, USMC (Confirmed)
Director Expeditionary Warfare (N95)
Keynote Address
1600-1700
Seminar Package Required
Speaker: ADM Bill Moran, USN (Confirmed)
Vice Chief of Naval Operations
Welcome Reception
1715-1900
All Exhibit Areas
Registration
0700-1730
Commander/Commanding Officer Session
0700-0845
Open to all Commanding Officers & All Branches
Speaker: VADM Richard A. Brown, USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Forces/Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet
VP/PM Breakfast
0715-0830
Invitation Only
Speaker: Mr. Frank DiGiovanni (Confirmed)
Director, Training Readiness and Strategy, Office of the Deputy Assistant Secretary of Defense (Readiness)

Mr. John Hootman (Confirmed)
Deputy Director, Surface Warfare Division, Chief of Naval Operations (OPNAV N96B)
Exhibits Open
0800-1730
All Exhibit Areas
View from the Hill
0845-0930
Seminar Package Required
Speaker: Representative Joe Courtney (Confirmed)
Prospective HASC Seapower Subcommittee Chairman
Keynote Address
1015-1100
Seminar Package Required
Speaker: RDML John Mustin, USN
Deputy Commander, SECOND Fleet
Marine Corps Update
1100-1145
Seminar Package Required
Speaker: LtGEN Brian D. Beaudreault, USMC (Confirmed)
Deputy Commandant Plans, Policy, and Operations, U.S. Marine Corps
SWO Acquisition Corps Informational Session
1100-1330
Bring your own Grab & Go Lunch to this information session.
Grab & Go Lunch for Sale
1145-1345
Washington Room
International Navies Luncheon
1200-1400
Individual Tickets Available for Purchase
Speaker: CDRE Andrew Betton, RN (Confirmed)
Naval Attaché and Assistant Defence Attaché, UK
Panel: Captain Kristjan Monaghan, RCN (Confirmed)
Canadian Naval Attaché

Captain Hugo Ammerlaan, RNLN (Confirmed)
Royal Netherlands Navy, Naval Attaché

Captain Yukiko Bito, JN (Confirmed)
LNO, Naval War College

Capt Pedro Arentsen, CN (Confirmed)
Chilean Naval Attaché
Keynote Address
1415-1500
Seminar Package Required
Speaker: VADM Lisa M. Franchetti, USN (Confirmed)
Commander, U.S. 6th Fleet/Commander, Task Force 6/Commander, Striking and Support Forces NATO/Deputy Commander, U.S. Naval Forces Europe and Africa/Joint Force Maritime Component Commander Europe
Innovative Accelerated Acquisition Panel
1515-1615
Seminar Package Required
Moderator: RADM James W. Kilby, USN (Confirmed)
Director, Warfare Integration, N9I, OPNAV
Panel: Mr. William P. Bray (Confirmed)
Deputy Assistant Secretary of the Navy Research, Development, Test and Evaluation

RADM Ronald A. Boxall, USN (Confirmed)
Director, Surface Warfare (N96)

RADM David J. Hahn, USN (Confirmed)
Chief of Naval Research Director of Innovation, Technology Requirements and Test & Evaluation (OPNAV N94)

RDML Douglas W. Small, USN (Confirmed)
Program Executive Officer for Integrated Warfare Systems

CDR Todd Philips (Confirmed)
Appropriations Matters Office (FMBE)
Keynote Address
1615-1700
Seminar Package Required
Speaker: The Honorable Richard V. Spencer (Confirmed)
Secretary of the Navy
Crew Endurance Panel
1715-1800
Seminar Package Required
Moderators: CAPT John Cordle, USN (Ret) (Confirmed)
Director at Maintenance University (AMSEC LLC)

RDML Jesse A. Wilson, Jr., USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Force Atlantic
Panel: Dr. Nita Shattuck (Confirmed)
Member, NPS Crew Endurance Team

CAPT Charles P. Good, USN (Confirmed)
Member, NPS Crew Endurance Team

CAPT Dave Stoner, USN (Confirmed)
TBD

LCDR Grant Greenwell, USN (Confirmed)
CNSS 14 N7 - Training and Readiness

LT Naomi Slusser (Confirmed)
TBD
Naval Heritage Program - "Saga of the USS INDIANAPOLIS"
1800-1930
Individual Tickets Available for Purchase
Moderator: CAPT Paul Rinn, USN (Ret) (Confirmed)
Panel: Dr. Richard Hulver (Confirmed)
Indianapolis Historian, Navy History and Heritage Command

Ms. Blair Atcheson (Confirmed)
Marine Archeologist, Navy History and Heritage Command
CAPT Bill Toti, USN (Ret) (Confirmed)
Former USS Indianapolis (SSN-697) Commanding Officer
Registration
0700-1600
Captain & Commanders' Brief
0730-0830
O-5 & O-6 Active Duty & Retired - Open to all branches
Speaker: CAPT Paul Young, USN (Confirmed)
Deputy for Ships, OPNAV N96E
Exhibits Open
0800-2000
All Exhibit Areas
Keynote Address
0845-0945
Seminar Package Required
Speaker: ADM Christopher W. Grady, USN (Confirmed)
Commander, U.S. Fleet Forces Command Commander, U.S. Naval Forces Northern Command
Building the Future Force
1015-1145
Seminar Package Required
Moderator: VADM Thomas J. Moore, USN (Confirmed)
Commander , Naval Sea Systems Command
Panel: RADM William J. Galinis, USN (Confirmed)
Program Executive Officer, Ships

RADM John P. Neagley, USN (Confirmed)
Program Executive Officer, Unmanned and Small Combatants

RDML Douglas W. Small, USN (Confirmed)
Program Executive Officer for Integrated Warfare Systems

RDML Michael J. Johnston, USCG (Confirmed)
Director of Acquisition Programs and Program Executive Officer (CG-9)
Awards Luncheon
1145-1400
Individual Tickets Available for Purchase
Grab & Go Lunch for Sale
1145-1345
Washington Room
CEO/Flag Luncheon
1145-1320
Invitation Only
Speaker: The Honorable James E. Geurts (Invited)
Assistant Secretary of the Navy (Research, Development, and Acquisition)
Briefing for Corporate Member CEOs
1330-1400
Invitation Only
Speaker: VADM Richard A. Brown, USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Forces/Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet
Coast Guard Cutterman's Call
1415-1530
Open Active Duty & Retired - All Branches
Speaker: VADM Scott Buschman, USCG (Confirmed)
Commander, Coast Guard Atlantic Area
Maintaining the Current Force
1415-1530
Seminar Package Required
Moderator: VADM Thomas J. Moore, USN (Confirmed)
Commander , Naval Sea Systems Command
Panel: RDML Jesse A. Wilson, Jr., USN (Confirmed)
Commander, Naval Surface Force Atlantic

RDML Stephen F. Williamson, USN (Confirmed)
Director, Industrial Operations

Ms. Stephanie Douglas (Confirmed)
Executive Director, Commander Naval Regional Maintenance Centers

RDML John Palmer, USN (Confirmed)
Commander, Defense Logistics Agency Land & Maritime
Commentator's Panel
1530-1700
Seminar Package Required
Moderator: VADM Lee Gunn, USN (Ret) (Confirmed)
 
Panel: Dr. Thomas Mahnken (Confirmed)
President/CEO, Center for Strategic and Budgetary Assessment

Mr. Ronald O'Rourke (Confirmed)
Congressional Research Service

Dr. Eric J. Labs (Confirmed)
Congressional Budget Office

Ms. Megan Eckstein (Confirmed)
Deputy Editor, USNI News
Banquet Ticket Pickup
1700-1930
Located at Registration
Pre-Banquet Reception
1800-1930
All Exhibit Areas - Open to All
Annual Banquet
2000-2230
Limited Tickets Available for Purchase
Speaker: ADM Philip Davidson, USN (Confirmed)
Commander, U.S. Pacific Command